INSTYTUT ZDROWIA I URODY
  • 0

Makijaż permanentny

Makijaż permanentny ma wiele zalet, poprawiających urodę i redukujących takie niedoskonałości jak asymetrię czy brak brwi lub pigmentu w czerwieni wargowej, spowodowane np. powtarzającymi się opryszczkami.
Za jego pomocą można podkreślić kontur oczu lub skorygować kształt brwi oraz nadać ustom pięknego koloru. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób uprawiających sporty, zwłaszcza wodne oraz zapracowanych kobiet, dla których skrócenie czasu na makijaż jest bardzo cenne. To również pomocna metoda dla podkreślenia rysów twarzy osób po chemioterapii.
Kilka informacji na temat wykonania makijażu permanentnego, które być może rozwieją Wasze wątpliwości.

Co to jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny powinien być indywidualnie dopasowany do typu urody i naturalnego kolorytu skóry. Na rynku jest wiele metod i technik wykonywania makijażu, jednak wszystkie polegają na iniekcji pigmentu pod skórę przy pomocy cieniutkich igieł.

Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny oczu polega na wykonaniu kresek na górnej lub dolnej powiece, tuż przy linii rzęs. Możliwe jest wybranie dowolnego koloru kresek, jednak najczęściej stosowany jest kolor czarny, który jest najbardziej uniwersalny. Grubość kresek jest również sprawą indywidualną. Na początku zabiegu aplikuje się na powieki krem znieczulający. Następnie po zmyciu kremu, rysujemy kredką kształt kreski – może to być kreska na linii rzęs, efekt zagęszczenia rzęs lub bardziej dekoracyjna typu „kocie oko”. Po akceptacji kształtu przez Klientkę, lingeristka przystępuje do zabiegu. Wykonanie makijażu permanentnego oczu jest dość bolesne, po zabiegu oczy mogą być lekko podpuchnięte i zaczerwienione.

W przypadku makijażu permanentnego brwi stosujemy dwie metody, klasyczna tzw cienia, w którym na całej powierzchni łuku brwiowego wprowadza się równomiernie podskórnie pigment oraz metodę tzw. włosa, gdzie makijaz polega na wrysowaniu pod odpowiednim kątem włosów, tworzących zarys łuku brwiowego. Metoda włosa jest bardzo naturalna, jednak makijaz ten utrzymuje się nieco krócej, do dwóch lat.

Makijaż permanentny ust:

Wykonanie makijażu ust rozpoczyna się od narysowania konturu i nadaniu optymalnego kształtu oraz dobrania odpowiedniego koloru pigmentu. Następnie linergistka wykonuje znieczulenie, może to być znieczulenie przy pomocy kremu z lidokaina lub znieczulenie stomatologiczne. Następnie przy pomocy specjalistycznego urządzenia wprowadzamy pigment pod warstwę naskórkową. Makijaż permanentny ust pozwala na optyczne powiększenie ust, nadanie im odpowiedniej barwy, wykonanie korekty przebarwień skóry. Podobnie jak przy makijażu permanentnym oka, usta są opuchnięte przez okres kilku dni. W 3-4 dobie skóra ulega złuszczeniu. Aby zapobiec efektowi spierzchnięcia warg, można je smarować wazeliną lub maścią z wit. A i E wówczas utrzymamy odpowiednie nawilżenie skóry.

Zalecenia przed zabiegiem:

  • w przypadku makijażu permanentnego oczu skłonnych do opuchnięć i wrażliwych powiekach przed zabiegiem zaleca się stosować np. homeopatyczne kapsułki z arniki. Jeśli masz wrażliwe oczy, koniecznie powiedz to osobie, która będzie wykonywała zabieg. Niewskazane jest przed zabiegiem przyjmowanie aspiryny i paracetamolu, które mogą powodować powstawanie małych zasinień na powiece,
  • przed makijażem permanentnym ust zaleca się w ramach profilaktyki przeciwopryszczkowej przez 3 dni przed zabiegiem przyjmować 2 razy na dobę preparat antywirusowy Heviran 800. Skóra przed zabiegiem makijażu permanentnego powinna być czysta i pozbawiona resztek make-upu. 24 godziny przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu.

Ile trwa zabieg makijażu permanentnego?:

Makijaż permanenty oczu trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od efektu kreski, który chcemy uzyskać. Wykonanie pełnego makijażu permanentnego ust trwa od 1 do półtorej godziny, z uwagi na to, że iniekcja pigmentu pod skórę wymaga ogromnej precyzji i skrupulatności. Natomiast makijaz brwi trwa ok. 1 godziny.

Wskazania pozabiegowe:

Podczas wykonywania zabiegu może dojść do obrzęku i podrażnienia, co jest zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta, natomiast objawy szybko ustępują. Po wykonanym makijażu permanentnego przez tydzień należy intensywnie nawilżać miejsca poddane pigmentowaniu. Przez pierwsze 10 dni niewskazany jest długotrwały kontakt z wodą, nie powinno się również stosować mydła i kosmetyków, które nie były zalecone przez linergistkę.
Nie wolno trzeć i dotykać miejsc, które były poddane zabiegowi. Przez 14 dni nie należy korzystać z sauny i basenów oraz nie wolno się opalać. Nie należy zdrapywać strupków, które powstaną w wyniku złuszczania się naskórka.
W ciągu 3-4 tygodni po zabiegu konieczne jest dopigmentowanie, które utrwali i wzmocni kolor. Jeżeli korekta nie zostanie wykonana, gabinet nie poniesie odpowiedzialności za trwałość makijażu.
W przypadku makijażu permanentnego ust należy przez 3 dni przyjmować 2x na dobę preparat Heviran 800.

Przeciwwskazania:

Przeciwwskazaniami do wykonania makijażu permanentnego są: infekcja, ciąża, cukrzyca, łuszczyca, przyjmowanie leków sterydowych, WZW, HIV, opryszczka – w przypadku ust. Przeciwwskazaniem do makijażu permanentnego oczu są przebyte choroby gałki ocznej, tendencje do stanów zapalnych spojówki oraz tendencje rodzinne do odwarstwienia siatkówki.

Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

Makijaż permanentny utrzymuje się od 2 do 5 lat. Trwałość makijażu zależy od stosowanej metody pigmentacji oraz indywidualnych predyspozycji klienta. W wyniku naturalnych procesów wyłuszczania naskórka, po okresie kilku lat pigment zanika.