INSTYTUT ZDROWIA I URODY
  • 0

Podologia – czym jest?

Podologia jest to dziedzina nauki zajmująca się problemami zlokalizowanymi w obrębie stopy i paznokci. Natomiast podolog to osoba zajmująca się diagnozowaniem, przeprowadzaniem zabiegów przynoszących pomoc i ulgę pacjentom. Podolodzy łączą w swojej praktyce zawodowej wiedzę i umiejętności z zakresu kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii, a nawet diabetologii.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Każdy z nas marzy o pięknych stopach, a piękne stopy to przede wszystkim zdrowe stopy. Do podologa najczęściej zgłaszają się osoby starsze, diabetycy, osoby borykające się z przerośniętymi, wrastającymi paznokciami. Jednak specjalistyczne zabiegi podologiczne skierowane są również dla osób, których problemem jest nadmiernie narastający, zrogowaciały naskórek , pęknięcia skóry na piętach, modzele, odciski, nagniotki, kurzajki. Podolog pomoże również pacjentom potrzebującym porady w codziennej pielęgnacji stóp. Konsultacje podologiczne zalecane są wszystkim pacjentom czującym dyskomfort w obrębie skóry stóp i paznokci. Rozwój tej dziedziny daje nam duże możliwości na bezbolesną pomoc pacjentowi. Jeszcze do niedawna jedyną pomocą np. w problemie wrastającego paznokcia była ingerencja chirurgiczna, a co za tym idzie ściągnięcie płytki paznokciowej. Dziś mamy wiele innych możliwości. Pomocą w przypadku wrastającego paznokcia jest tamponada, rurka protekcyjna czy też metalowa klamra podologiczna. W gabinecie podologicznym niezwykle ważna jest sterylność oraz higiena, dlatego do wszystkich zabiegów podologicznych używamy narzędzi jednorazowych bądź sterylnych narzędzi wielorazowego użytku.
 

Jak wygląda wizyta – czego możesz się spodziewać u podologa?

Pacjentom umówionym do podologa najczęściej towarzyszy strach i lęk. Pacjenci zastanawiają się czego możemy spodziewać się w gabinecie? Jak wygląda wizyta? Ten artykuł pomoże zrozumieć jak wygląda wizyta oraz czego należy spodziewać się podczas spotkania z podologiem.

Wywiad podologiczny jest podstawową czynnością w procesie diagnostycznym, polegającą na zebraniu informacji o chorobach pacjenta. Pierwszy etap wywiadu ustala problem podologiczny, z którym zgłasza się pacjent, co naprowadza podologa na pytania, które powinny być zadane w dalszej części wywiadu. Zadaje się pytania na temat obecnie trwających oraz przebytych chorób i dolegliwości bólowych. Ten etap jest najistotniejszą częścią wizyty w gabinecie podologicznym.
Po wywiadzie, i oględzinach stóp podolog stawia diagnozę i ustala „plan działania”, który jasno i wyraźnie zostaje przedstawiony i omówiony z pacjentem.
 

Choroby przewlekłe a wizyta u podologa

Komisja Chorób Przewlekłych przy Światowej Organizacji Zdrowia definiuje chorobę przewlekłą jako: ”wszelkie zaburzenia lub odchylenia od normy, które mają jedną lub więcej z następujących cech charakterystycznych: są trwałe, pozostawiają po sobie inwalidztwo, spowodowane są nieodwracalnymi zmianami patologicznymi, wymagają specjalistycznego postępowania rehabilitacyjnego albo według wszelkich oczekiwań wymagać będą długiego okresu nadzoru, obserwacji czy opieki”.

Zmiany zachodzące w całym organizmie bardzo często odbijają swoje piętno na kończynach dolnych i stopach. Zadaniem podologa jest niwelowanie skutków chorób przewlekłych, manifestujących się na stopach oraz profilaktyka następstw podologicznych schorzeń przewlekłych.
 

Cukrzyca a wizyta u podologa

Największą grupę pacjentów podologicznych stanowią osoby borykające się z cukrzycą. Cukrzyca jest zespołem różnych genetycznie uwarunkowanych i nabytych zaburzeń metabolicznych, których wspólną cechą jest nietolerancja glukozy i hiperglikemia oraz pojawienie się z upływem czasu w układzie naczyniowym, nerwowym i innych narządach zmian, określanych mianem przewlekłych powikłań tej choroby. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2, najczęściej dotyka osoby starsze. Wyróżniamy również cukrzycę typu 1 zwana także cukrzycą młodzieńczą bądź insulinozależną.

Podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do wystąpienia powikłań. Są to:

  •  mikroangiopatie do których należą retinopatia, nefropatia i neuropatia oraz makroangiopatie( choroba niedokrwienna serca i jej powikłania, udar mózgu, miażdżyca  zarostowa tętnic kończyn dolnych) zmiany skórne i powikłania ze strony układu kostno – stawowego.
  •  retinopatia cukrzycowa  jest to upośledzenie widzenia.
  •  nefropatia cukrzycowa, to uszkodzenie nerek stanowiące powikłanie cukrzycy. Objawem nefropatii cukrzycowej dającym obraz w kończynach dolnych jest obrzęk nóg, który sprzyja powstawaniu owrzodzeń.
  •  neuropatia czuciowa to uszkodzenie nerwów obwodowych w przebiegu cukrzycy. W neuropatii dotyczącej kończyn dolnych występują głównie objawy czuciowe. Może pojawić się pieczenie stóp, zwłaszcza nocą i pod wpływem ciepła, później „zespół niespokojnych nóg”, osłabienie czucia dotyku, bólu i temperatury, co sprzyja niebolesnym urazom, skaleczeniom i oparzeniom. Występuje  też osłabienie czucia głębokiego połączone z utrudnieniem chodzenia i uczuciem „martwych stóp”. Z czasem dochodzi do zniekształceń stóp i wykształcenia stopy cukrzycowej.
Angiopatia a wizyta u podologa

Angiopatia to zmiany zwyrodnieniowe w tętniczkach, żyłkach i włośniczkach oraz w tętnicach małych i średnich. Angiopatia również wpływa na zmianę stopy. Skóra staje się blada lub czerwono-sina, pojawia się zaczerwienienie dystalnych części paliczków, skóra jest cienka, pergaminowa, lśniąca. Skóra stopy niedokrwiennej jest bardzo cienka, przez co bardzo łatwo jest ją uszkodzić. Każde skaleczenie stanowi ryzyko rozwoju martwicy, dlatego ze względu na ryzyko uszkodzenia wałów paznokciowych haczykami klamry, stopa niedokrwienna jest przeciwskazaniem względnym do leczenia ortonoksyjnego za pomocą klamer metalowych skręcanych.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa neuropatyczna jest wynikiem upośledzenia unerwienia stopy. Chory ma obniżoną lub całkowitą utratę czucia. Wskutek zaburzeń czucia często dochodzi do uszkodzenia skóry podczas niewłaściwego obcinania paznokci, urazów chemicznych (maści na odciski, silne antyseptyki) czy termicznych (termofory, piecyki, kąpiele w zbyt ciepłej wodzie). Skóra w stopie cukrzycowej staje się  bardziej sucha, co nasila powstawanie pęknięć i szczelin. Neuropatia obwodowa jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia owrzodzenia. Zmianą charakterystyczną dla typu neuropatycznego ZSC jest owrzodzenie otoczone złogiem hiperkeratozy w postaci modzela, które najczęściej jest ulokowane w obszarze największego nacisku na stronie podeszwowej stopy. Stopę cukrzycową charakteryzuje skóra, sucha, gładka, lśniąca i napięta. Słabe ukrwienie skóry prowadzi do obumierania mieszków włosowych, w wyniku czego zanika owłosienie w obrębie stopy i palców, pojawia się też problem hiperkeratozy paznokci i zanika podskórna tkanka tłuszczowa stopy.
 

Choroby tarczycy a wizyta u podologa

Kolejnym zespołem chorobowym dającym obraz na stopach są choroby tarczycy. Przy nadczynności tarczycy borykamy się z nadmierną potliwością stóp, dlatego pacjenci z tym schorzeniem bardziej narażeni są na infekcje grzybicze i bakteryjne. Występuje również zaburzenie prawidłowej produkcji tworów rogowych naskórka, paznokcie łatwo się łamią. Charakterystyczne są problemy z obrzękami stóp i podudzi oraz zaburzenia krążenia.

Przy niedoczynności tarczycy spotykamy się z nadmierną suchością skóry ze skłonnością  do pękania i utrudnionego gojenia. Zmiany mogą dotyczyć również paznokci, które zmieniają kolor na żółty, stają się suche i łamliwe. Charakterystyczne dla  niedoczynności tarczycy są również poranne obrzęki kostek i goleni oraz nocne skurcze mięśniowe stóp i nóg. Charakterystyczna dla niedoczynności tarczycy jest nadmierna wrażliwość na zimno szczególnie dłoni i stóp.
 

Pacjent z łuszczycą w gabinecie podologa

W gabinecie podoloicznym spotykamy również pacjentów dotkniętych problemem łuszczycy. Warto podkreślić, że łuszczyca jest niezakaźną chorobą skóry, charakteryzującą się zwiększoną proliferacją naskórka.

W przebiegu łuszczycy dla podologa istotne są trzy objawy:

  • objaw świecy stearynowej – po zadrapaniu powierzchownej warstwy łuski uwidacznia się błyszcząca powierzchnia przypominająca świecę stearynową,
  • objaw Auspitza – punkcikowe krwawienie wskutek silnego zadrapania wykwitu skórnego pokrytego ścieńczałym naskórkiem i znajdującymi się pod nim poszerzonymi naczyniami krwionośnymi,
  • objaw Kobnera – rozwój zmian łuszczycowych w miejscu urazu.

Zmiany łuszczycowe mogą również lokalizować się na paznokciach stóp. Paznokcie łuszczycowe charakteryzują się : objawem kropli oliwy, naparstkowaniem( punkcikowe zagłębienia w płytce paznokciowej), onycholizą (oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska), hiperkeratozą pod paznokciową. Najbardziej zaawansowaną formą zaburzeń paznokciowych w przebiegu łuszczycy są paznokcie dystroficzne. Zazwyczaj zmianami objęte są wszystkie płytki, choć nasilenie zmian może się różnić w zależności od stopnia zajęcia macierzy paznokci przez proces chorobowy. Dystroficzne paznokcie łuszczycowe przypominają te objęte infekcją grzybiczą: są pogrubiałe, przebarwione, matowe i kruche. Pogrubiała i krucha płytka paznokciowa jest dobrą pożywką dla grzybów, dlatego współistnienie łuszczycy z zakażeniem grzybiczym jest bardzo popularne.
 

Dlaczego podologia jest taka ważna?       

Podologia to niezwykle potrzebna dziedzina nauki. Wiele osób ignoruje dolegliwości ze strony stóp, nie zwracając uwagi na to, że każdego dnia wykonują one ogromną pracę, utrzymując całe nasze ciało. Należy podkreślić, że powinniśmy dbać nie tylko o względy estetyczne, ale szczególnej uwagi wymagają względy zdrowotne. Dbanie o ich zdrowie i szybkie leczenie wszelkich zmian pojawiających się, lub już występujących w obrębie stóp przyniesie ulgę i pozwoli powrócić do właściwego funkcjonowania naszych stóp. Jednym z elementów profilaktyki zdrowotnej jest właściwa oraz systematyczna pielęgnacja stóp, dlatego należy je traktować ze szczególną troską.

 

Częstotliwość zabiegów podologicznych

Profilaktyczne zabiegi podologiczne powinny być przeprowadzane regularnie zależnie od wieku i rodzaju problemów co 4 – 6 tygodni. Stopy, chociaż często lekceważone noszą nas przez całe życie i potrzebują jak najlepszej opieki oraz profilaktyki. Dlatego zadbajmy o swoje stopy już teraz.
 

Wizyty podologiczne dla mieszkańców Środy Wielkopolskiej, Śremu i Kórnika

Doskonała lokalizacja naszego Instytutu Zdrowia i Urody Sephia Spa w Kórniku pozwala na szybki dojazd z pobliskich miejscowości, takicj jak Śrem, Środa Wielkopolska czy Poznań. Zapraszamy do nas na zabiegi podologiczne!

0